Jak sobie radzić z wypadającymi włosami po ciąży

ZDROWY WŁOS ZACZYNA SIĘ OD CEBULKI

O nadmiernym wypadaniu włosów po porodzie krąży wiele mitów. Czy są prawdziwe? Niekoniecznie. To prawda, że wiele kobiet po porodzie dotyka problemem wypadających włosów. Ale nie powinnyśmy się nadmiernie martwić. Warto poznać przyczyny tego zjawiska i pamiętać, że wypadające włosy po ciąży to sytuacja przejściowa.

Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają?

Zacznijmy od tego, że włosy wypadają nie tylko po ciąży. Tracimy je codziennie przy szczotkowaniu, myciu czy układaniu fryzury. Cykl życia naszych włosów trwa od 2 do 8 lat:

  • anagen – aktywna faza wzrostu włosa, podczas której z mieszków włosowych wyrastają nowe włosy. Trwa od około 2 do 8 lat (w zależności od m.in. genetycznych uwarunkowań i kondycji zdrowotnej). Około 85-90% włosów znajduje się w fazie anagenu. W ciągu jednego miesiąca włos rośnie około 1-1,5 cm;
  • katagen – faza przejściowa, podczas której włos przestaje rosnąć i jest wypychany ku powierzchni skóry. Trwa około 2-3 tygodni. Dochodzi do skurczenia się mieszka włosowego i włos jest przygotowany do wypadnięcia. Obejmuje zazwyczaj 1% włosów;
  • telogen – faza spoczynku, która trwa około 3 miesięcy. Następnie włos wypada z mieszka włosowego i zostaje zastąpiony przez nowopowstający w nim włos. W tej fazie znajduje się około 10-15% włosów (1)

Tak więc wypadanie włosów to naturalny proces Taki stan rzeczy może się jednak zmienić, gdy w naszym ciele zachodzą zmiany, np. hormonalne. Tak jest w przypadku kobiet po urodzeniu dziecka. Często około drugiego miesiące po porodzie, a więc jeszcze w połogu, kobiety zaczynają obserwować u siebie nadmierne wypadanie włosów. Gęste i pełne blasku do tej pory włosy nagle wypadają garściami. Zjawisko to dotyka w mniejszym lub większym stopniu od 40% do 50% wszystkich mam. Dlaczego?

Otóż wysoki poziom estrogenów, który w czasie ciąży odpowiedzialny jest za zdrowie włosów, po porodzie maleje. Włosy stają się słabsze, matowieją i są cieńsze. Nawet do 60% wszystkich włosów może w tym okresie przejść z fazy wzrostu do fazy telogenowej (2). Na szczęście cykl życia włosów trwa nadal. Po 3-4 miesiącach sytuacja powraca do normy i na głowie pojawiają się nowe, silne włosy.

Pielęgnacja włosów po ciąży

Odpowiednia pielęgnacja włosów powinna być stosowana regularnie. Włosy z pewnością odwdzięczą się nam dobrą kondycją i pięknym wyglądem. Jeżeli jednak zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży, dobrze jest włączyć do rytuałów pielęgnacyjnych specjalistyczne kosmetyki, które sprawią, że ilość włosów pozostawionych na szczotce zostanie zminimalizowana. Do codziennej pielęgnacji stosuj specjalistyczny szampon i odżywkę bogate w substancje aktywne o udowodnionym działaniu, które przede wszystkim eliminują główne przyczyny wypadania włosów. W zależności od preferencji możesz stosować odżywkę bez spłukiwania lub do spłukiwania – wskazane jest stosowanie tych dwóch form na zmianę aby nie przyzwyczajać włosów do jednej formy. Przy nasilającym się problemie dodatkowo warto zastosować dłuższą kurację preparatami skoncentrowanymi w postaci płynu do wcierania w skórę głowy lub w postaci ampułek do nanoszenia na skórę głowy i włosy. Taka kuracja powinna trwać minimum 1-2 miesiące lub do momentu zauważalnej poprawy. Warto postawić na wzmocnienie włosów nie tylko za pomocą odpowiednich produktów dermokosmetycznych , ale również stosowanie odpowiedniej diety zawierającej białko, ryby, jaja, pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, kasze, zdrowe tłuszcze, orzechy, rośliny strączkowe, szpinak. Staraj się, o ile to możliwe, unikać stylizowania włosów w wysokiej temperaturze z użyciem suszarki, lokówki lub prostownicy i upinania ich w ciasne fryzury.

Na rynku mamy wiele preparatów na problem wypadających włosów. Wybierając odpowiednią dla siebie kurację wybieraj specjalistyczne kosmetyki gwarantujące poniższe efekty działania:

  • zmniejszenie wypadania włosów, przy jednoczesnym ich pogrubieniu i wzmocnieniu
  • działające na całej powierzchni włosa, docierające do cebulek
  • przywracające pożądaną grubość, gęstość i objętość włosów

Seria specjalistycznych kosmetyków Radical med. przeznaczona jest dla osób borykających się z problemem wypadania włosów. Preparaty zawierają zaawansowany Complex Pro-Hair Booster 4H bogaty w peptyd witaminowy, apigeninę i kwas oleanolowy poprawiające kondycję włosów, dostarczając im składniki odżywcze. Stymulator wzrostu włosa Trichogen ® to bogate źródło argininy, żeń-szenia i witaminy PP zapewnia włosom, pożądaną grubość, gęstość i objętość. Koktajl składników odżywczych NutriPlus korzystnie działa na cebulki włosowe i skórę głowy. Naturalny ekstrakt z skrzypu polnego źródło rozpuszczalnej krzemionki i cennych minerałów wyraźnie wzmacnia włosy zapobiegając ich wypadaniu. Prowitamina B5 głęboko nawilża, sprawia, że włosy są grubsze, mocniejsze, pełne witalności i blasku. Inulina działa łagodząco, ułatwia rozczesywanie oraz poprawia kondycję i wygląd włosów przywracając im jedwabistą gładkość i blask.

Jowita Moń
Senior Brand Manager
Instytut Dermokosmetyków IDEEPHARM

—–

Źródło:
(1) https://www.medonet.pl/zdrowie,wypadanie-wlosow-po-ciazy—przyczyny–pielegnacja-wlosow,artykul,1730944.html
(2) https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/hair-loss-during-pregnancy/